YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR NE DEMEK?

Yatırım Tavsiyesi Değildir (YTD) ne demek sorusu, özellikle pandemi sonrası dalgalanan ekonomilerde işlem yapmak isteyen birçok kişinin sorduğu bir soru haline geldi. Malum Covid-19 salgını tüm dünyayı her alanda olduğu gibi ekonomik anlamda da olumsuz yönde etkiledi. İşlerin durma noktasına geldiği Mart ayından itibaren Haziran ayına kadar ülkemizde binlerce şirket, esnaf faaliyetlerini durdurdu. Özellikle altın, gümüş gibi madenlerin değerleri oldukça arttı, ülke borsası neredeyse dibe vurdu.

Ancak bu düşüşün bir çıkışı da olacaktı. Haziran ayından itibaren birçok hissede ciddi yükseliş meydana geldi. Bunu gören insanlar fırsatı kaçırmak istemedi. İşte bu noktada finansal alanda tecrübesi, akademik birikimi olan kişiler insanlara yıllardır deneyimlerini aktarıyor. Ancak yaptıkları her paylaşımın altına YTD notunu düşüyorlar. Yani Yatırım Tavsiyesi Değildir ne demek sorusu da bu şekilde cevaplanmış oluyor.

ytd ne demek

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR KELİMESİ HUKUKEN GEÇERLİ Mİ?

Yatırım Tavsiyesi Değildir kelimesini kullanan kişiler, aslında tahmini oldukça güç konular hakkında grafik ve tecrübelerini konuşturarak hareket ediyor. Bu kişiler deneyimlerini paylaştıkları insanlara sadece öngörülebilir bir tahminde bulunuyor ve bu tahminlerin peşinden gitmelerini  insanlara bırakıyor.

Ayrıca kimseyi bu tahminlere göre hareket etmeye zorlamıyor. Bu yüzden kendini, her ne kadar hukuki anlamda korumasa da, YTD kelimesini kullanarak kendini en başından korumaya alıyor. Çünkü işin içinde para söz konusu olunca insanlar araştırmadan birikimini hızlıca arttırmanın derdine düşebiliyor.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR KELİMESİ KİMLERİ İŞARET EDİYOR?

Dünya ekonomisinin oldukça dalgalı giden performansı insanları birikimlerini değerlendirmeye itiyor. Forex ve borsadaki işlem hacminin geçen seneye göre artması bunun bir göstergesi. Ancak bilmeden girilen hisseler, öngörmeden yapılan altın, döviz veya bitcoin yatırımları kötü sonuçlara yol açabiliyor. Bu yüzden, finans konularında kanaat önderi olmuş kişiler Yatırım Tavsiyesi Değildir kelimesiyle sorumluluğun en başta yatırımcıda olduğunu belirtiyor.

Örneğin, son bir ayda müthiş şekilde değer kazanan bitcoin piyasasıyla ilgili uzmanlar şimdiden temkinli olunması konusunda uyarıyor. Bu tarz yükselişlerin mutlaka bir doyum noktası oluyor. Ancak uzman kişiler Yatırım Tavsiyesi Değildir notunu da ihmal etmiyor. Çünkü kazanç kavramı herkese göre değişebiliyor.