Usta Yatırımcı

Usta Yatırımcıların Buluşma Adresi

Borsa, altın, kripto paralar ve döviz… Bu yatırım araçlarından sonuncusu Türk Lirası’nın değer kaybetmeye başladığı şu sıralar vatandaşlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Parasının değer kaybetmesini istemeyenler birikimlerini TL’de tutmak yerine Dolar ve Euro gibi yabancı para birimlerine çevirerek ellerinde tutuyorlar.

Bu noktada çoğu küçük yatırımcının bilmediği bir finansal terim olarak “yatırım sepeti” karşımıza çıkıyor. Peki zaman zaman “sepet kur” veya “döviz sepeti” ile de karıştırılan bu terim nedir, ne işe yarar?

Tüm yumurtaları aynı sepete koymayın

İsminden de anlaşılacağı üzere yatırım sepeti, birikimlerin tek bir yatırım aracı yerine birden fazla farklı yatırım araçlarına yönlendirilmesine denir. “Tüm yumurtaları aynı sepete koymamak” şeklinde özetleyebileceğimiz bu teknik sayesinde piyasa dalgalanmalarından en az şekilde etkilenmek mümkündür.

Örnek vermek gerekirse birikimlerinizin tamamıyla altın almak yerine bir kısmıyla altın, bir kısmıyla dolar ve euro, kalanıyla da hisse senedi aldığınız zaman kendi yatırım sepetinizi oluşturmuş olursunuz.

Mali krizleri en az zararla atlatabilmek mümkün

Böylelikle yarın bir gün borsanın çakılması durumunda zararınız hisse senedi alımlarının yatırım sepetindeki payıyla sınırlı kalacaktır. Aynı şekilde ekonomik göstergelerin pozitif yönde seyretmesi durumunda TL’nin Dolar ve Euro başta olmak üzere yabancı para birimlerine karşı güçlenmesi de size çok zarar vermeyecektir.

Örnekler çoğaltılabilir. Burada mantık birden fazla yatırım enstrümanına yönelerek zararı en aza indirmek, kârı ise maksimize etmek şeklinde özetlenebilir.