Usta Yatırımcı

Usta Yatırımcıların Buluşma Adresi

Bankalar son zamanlarda kredi ya da kredi kartı borçlarını durumunu varlık olan şirketlerine devretmeye başlamıştır. Borçlu olan kişilerin ise bu konuda Varlık şirketi olayı nedir? Varlık Yönetim Şirketine Borcumu Ödemezsem Ne Olur? Tarzı sorular zihinlerini karıştırıyor.

Varlık yönetim şirketi ya da şirketleri olayı son dönemlerde artım göstermeye başlamış durumdadır. Bankalar daha evvelinden kredi ya da kredi kartı tahsis ettikleri müşterinden bir bölümüne çeşit çeşit nedenlerden ötürü bu borçlanmalarını tahsil edememektedirler. İşte böyle bu durum da bu tahsil süreci uzadıkça bankalar da olayı avukat yolu ile ya da benzer şekilde olan ve gider durumu yerine daha uygun bir tutar ile ulaşan varlık şirketlerine devretmektedirler. Varlık şirketleri olayı, kredi borcu olan müşterilerden aldıkları tahsilatlar sayesinde kendileri de belirli bir kazanç elde etmeye çalışmaktadırlar. Varlık Yönetim Şirketine Borcumu Ödemezsem Ne Olur? Sorusunu merak eden müşterilerde dolayısıyla bu hususta çeşitli araştırmalara girmektedirler. Bu duruma ufak bir misal vermek gerekirse, bankanın müşteriye sunmuş olduğu 10 milyon TL’lik borcun, varlık şirketi 4 milyon TL’ye satın almakta ise sizden de almış olduğu 5 milyon TL aldığı para ile hanesine kar katmış olmaktadır. İndirimli olaylar, Özel sunulan kampanyalar, taksitli olarak sağlanan avantajlar gibi olayları da sunmakta olan varlık yönetim şirketleri olayı bu şekilde yaparak, tahsil etme yoluna gitmektedirler.

Borçluların sürekli akıllarına takılı olan, Varlık Yönetim Şirketine Borcumu Ödemezsem Ne Olur? Sorusunun cevabı ise bankaların sizlere uyguladığı maaşınıza haciz, icra yoluna gitme yahut benzeri türden işlerler sayesinde tahsil edemedikleri borçları bu çerçeve de varlık yönetim şirketine devrederek, satmış olmaktadırlar. Bu durum da ise bundan sonra ki süreçte sizin ile banka alakadar olmayıp, ödemediğiniz borcunuz ile olan aksiyonları varlık yönetim şirketleri almış oluyorlar. Varlık yönetim şirketine bankalarca devredilen borçlarınız yine banka gibi bir tür bağlayıcılık olayına sahiptir. Borcunuzun hali aynı yine kredi borcu olayı gibi geçmekte olup ve kredi notunuzu negatif yönde etkilemektedir. Kredi notunuz ise negatif bir yönde etkilendiği zaman, yani işin özü borcunuzu ödemediğiniz zaman ise banka ya bankalar sizlere bir daha kredi ya da kredi kartı vermekten kaçınacaktır.