En İyi Kripto Projeleri 2022

Her geçen gün kripto projelere olan ilgi artıyor. Kripto piyasasıyla tanışan yatırımcılar ilk olarak  en çok bilinen bitcoine yatırım yapıyorlar daha sonra piyasayı araştırdıkça altcoinlere yöneliyorlar. Günümüzde altcoin sayısı 9000’in üzerinde ve hala artmaya devam ediyor. Bu kripto projeleri arasında değeri cok yukselecek olanlar oldugu gibi çöp diyebileceğimiz sh*tcoinlerde mevcut. Peki hangi altcoin projelerine yatırım yapılmalı ? Bir kripto projesinin iyi olup olmadığına nasıl karar verebiliriz. Bugün kalemimde bu konuya değineceğim.

trading kripto

Kripto piyasalarında işlem yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar;

1: ürünün kendi enfilasyonu olmamalı (doge gibi sınırsız uretım olmamalı )

2: merkeziyetsiz olmalı ( bu piyasayı bu kadar kıymetli yapan şey budur)

3: Bazı ürünler white peper da imkansız bir şeyi imkanı varmış gibi gösterebilir( iyice araştırılmalı)

4: % kaç oranında dolaşıma girmiş eğer %50 nin altındaysa grafik tepelerdeyken fomo alım yapılmamalı.

Geleceği Parlak Olan Bazı İyi Kripto Projeleri

Polkadot (DOT)

Polkadot, diğer bloklar araslarında birlikte çalışabileceklerini sağlamayı amaçlayan benzeri olmayan bir hisse kanıtı kripto parasıdır. white paperi, blok zincirine sahip sistemlerin tek bir çatı altında da çalışması için izinli ve izinsiz blok zincirleri’nin yanında oracle’ları bağlamak için tasarlanmıştır. Diğerlerinden farklı olarak her blok zinciri,belli bir kullanım durumu için optimize edilen yeni bir tasarıma sahip olabilir. Bu nedenle daha iyi hizmet verebilir ve güvenirliği artırabilir.

Neo (NEO)

NEO platformunun para birimi olan NEO toplamda 100.000.000 adet üretilmiştir. Kripto paralar geneli olarak parçaya bölünebiliyorken, NEO en az 1 birim olarak transfer edilebilmektedir. Kriptoparayı transfer edebilmek için ödenmesi gereken işlem ücretleri, platformda üretilmiş bir diğer dijital varlık olan GAS ile karşılanmaktadır. NEO kullanıcıları, hesaplarında bulundurdukları NEO karşılığında GAS ile ödüllendirilmektedir. NEO sahipleri, aynı zamanda platform üzerinde oylama hakkına sahipler.

Uniswap (UNI)

UNI Token, Uniswap merkeziyetsiz borsasının yönetiminde söz sahibi olunmasını sağlayan bir yönetim Tokenıdir. Uniswap sistemi açık kodlu protokoldür. Merkeziyetsiz Uniswap protokolü, sistem içi güncelleme ve değişimlerin yapılabilmesi amacıyla kullanıcı fikirlerini diğer kullanıcılara sunar. Kullanıcılar da sahip oldukları UNI Tokenlar sayesinde bu güncellemeler için oy kullanmaktadır. Güncelleme ya da değişim yalnızca oylama sonucuna göre yapılıyor.

Tron (TRX)

İçerik üreticileri Tron altyapısını kullanarak, içeriklerini insanlara Tron sisteminin kripto para birimi olan TRX karşılığı satabilecekler. Tron bu ekosistemi inşa edebilirse hem kullanıcı hem de içerik üreticilerini büyük bir masraftan kurtaracaktır.Tron platformunda paylaşılan bir içerikten, içerik üreticisi hem kullanıcılardan TRX ile bağış alabilir, izlenme ve beğeni sayısına göre TRX kazanabilir. Tüm kazanımlardan Tron hiçbir ücret kesintisi yapmamaktadır. Tron platformunun içerik üreticilerine verdiği bazı garantiler de mevcuttur. Tron platformuna yüklenen her içerik tüm çalınma veya kopyalanma riskine karşı tüm güvenliği sağlayacağını belirtmektedir.

 

Avalanche (AVAX)

Kripto para denince genelde akla ilk olarak madencilik gelmektedir. Fakat Avalanche kripto para türleri gibi madencilik yapılma olanağına sahip değildir. Bu para birimi ile kolay bir şekilde güvenli ve güçlü uygulamalar ile karmaşık bir kural setleri olan blok zincir ağı oluşturmak mümkündür. Bu nedenle tüm işlemler maksimum üç saniye sürmektedir. Ethereum ile karşılaştırıldığında onda bu süre altı dakikaya kadar çıkabilmektedir. Ayrıca transfer ücretleri çok uygundur. Avax sisteminde bir aksilik olmazsa gelecekte Bitcoinin tahtını elinden alabilir.

 

Solana (SOL)

Solana’nın kripto para dünyasına getirdiği önemli yeniliklerden biri, Anatoly Yakovenko tarafından geliştirilen geçmişin kanıtı (Proof of History) fikir birliğidir. Bu konsept, protokolün daha fazla ölçeklenebilir olmasını sağlamakta ve bu da kullanılabilirliği artırmaktadır. Solana, kripto para birimi alanında blok zincirinin sunduğu inanılmaz derecede kısa işlem süreleri ile bilinmektedir. Etherium’un rakibidir.

Helium (HNT)

Helium Blok Zinciri, Proof of Coverage olarak adlandırılan ve Kapsam Kanıtı olarak tanımlayabileceğimiz yeni ve özgün bir çalışma algoritmasına dayanıyor. Bu blok zinciri madencileri Helium blok zincirinin yerel kripto para birimi olan $HNT ile ödüllendiriyor. Resmi olarak 29 Temmuz 2019’da başlatılan Helium Blockchain, şu anda dünya çapında 240.000 den fazla Helium coin madencisi üzerinde çalışıyor. Aynı zamanda dünyadaki en büyük, halka açık, merkezi olmayan LoRaWAN ağına güç sağladığı belirtiliyor.

Yukarıda kalemime aldığım projeleri hacimi en yüksek olan binance kripto para borsasından temin edebilirsiniz.

Anasayfaya dönmek için buraya tıklayınız