Döviz, Bir ülkenin alım satım işlerinde kullandığı mala verilen isimdir. Genel olarak ülkemizde bu durum, diğer ülke paralarının tümüne verilen isim olarak da atfedilir. Bu yanlış bir olgu değildir. Dövizin mantığı da şu şekilde çalışır; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Avrupa ülkeleri ya da Asya ülkeleri ile ticaret yapar. Bunun için beli bir para birimi kullanılması gerekir. Günümüzde Bu para Dolar ve Euro üzerinde gerçekleşir. Dövizin değerinin artması ve düşmesi ülkelerin ekonomileri, siyasi açıklamaları ve ülke içi yaşanan olaylarla doğru orantılıdır. Kısaca, yatırımcı kendini güvende hissettiği bir ülkede bir piyasaya yatırım yapar. Bu durumda o ülkeye farklı bir para birimini sokmuş olur ve bu durumda ülkenin para birimi gerekli döviz karşısında değer kazanır. Aslında bakılırsa bu bir ticarettir. Arz ve talep ilişkisiyle yürür. Bir ülke talep ettiği malları belirli bir döviz karşılığında satın alır. Bu durum da döviz piyasalarını hareketlendirir. Döviz yatırımının ardından yukarıda da bahsettiğimiz, siyasi çalkantılar dövize direk etki eder. Basit anlatım yapmak gerekirse, günümüzde Amerika’da bir siyasi durum cereyan etti. Bu durum karşısında Ülkemizde dolar bir ada düşüşe geçti. Bu durumun temel sebebi yatırımcıların piyasada kendilerini güvende hissetmelerinin sonucudur.

Döviz yatırımı nasıl yapılır?

Döviz yatırımı oldukça basittir. Yapmanız gereken ilk iş, bilinen bir banka’dan döviz hesabı açmaktır. Açılan yatırım hesapları, döviz için gerekli para birimlerine göre değişir. Örneğin dolar yatırımı yapmak isterseniz, dolar yatırım hesabı, Avrupa’nın ticari parası mahiyetindeki Euro döviz yatırımı yapmak isterseniz, Euro yatırım hesabı ya da çok çalkantılı dönemler geçiren İngiliz Sterlin’i üzerinden bir döviz yatırımı yapacaksanız, Sterlin döviz yatırım hesabı açmanız gerekmektedir. Bu yatırım hesaplarında bir hususa dikkat ediniz. Bazı bankalar hesap ücretim işlemi almaktadır. Eğer küçük birikimlerle yatırım yapacaksanız bu hususa dikkat etmeniz önemle rica olunur. Ayrıca şubesiz bankacılık üzerine güzel hizmetler veren bankalarda mevcuttur. İlk olarak bu kurumları düşünebilirsiniz. Çünkü döviz yatırımcılarının hesap işletim ücretlerinden muaf tutmaktadır.

Döviz yatırımından nasıl kâr elde edilir?

Döviz yatırımı hakkında bilgi sahibi oldunuz, döviz yatırım hesabınızı açtınız, sıra kar elde etmeye geldiyse unutmayın “Döviz nedir?” Başlığında bir tüyo verdik. Ülkelerin siyasilerini izleyerek gelecek için çıkarımlar yaparak Dolar’ın Türk Lirası karşısındaki değerini yorumlayıp yatırımlarda bulunabilirsiniz.