Usta Yatırımcı

Usta Yatırımcıların Buluşma Adresi

Günümüzde yaygın yatırım araçları haline gelen borsa, her geçen gün daha fazla müşteri ile toplumumuzda kabul görmektedir.

Özellikle orta yaş üzeri kesimin korku ile yaklaştığı borsa, daha çok genç ve yeni nesil yatırımcıların rağbet ettiği yatırım aracı olma özelliğini bünyesinde barındırıyor.

Borsadan Para Kazanma Yolları

Borsanın nasıl bir yatırım aracı olduğunu, borsada hisselerin nasıl yükselip nasıl düştüklerini öğrenebileceğiniz eğitim videolarını izleyin. Borsada Sermaye Piyasası Kurulu’nun belirlemiş olduğu tavan ve taban oranları vardır. Bu oran günümüzde %10 olarak uygulanmaktadır. Yani bir hisse bir günde en fazla %10 yükselip, en fazla %10 düşebilmektedir. Bu oranlar ülkeden ülkeye de değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin ABD borsasında böyle bir oran yoktur. Doğal olarak risk de fazladır.

Sosyal medyadan borsa konusunda duayen olmuş isimleri takip edin. Tavsiyelerine %100 uymayın fakat tavsiyeleri kulak ardı etmeyin. Hesap açtırdığınız banka ya da aracı kurumun komisyon oranlarını gözden geçirin. Komisyon oranı çok küçük meblağlar gibi gözükse de gün içerisinde birçok işlem yaptığınızı düşünürsek kayda değer bir para yapmaktadır. Uzun vade yatırımcılar için bu komisyon oranı çok bir şey ifade etmez fakat borsada al-satçılar denilen kesim için önemli bir orandır.

Kazanabileceğiniz Gibi Kaybedebileceğinizi De Unutmayın

Borsa çok hızlı para kazanmanızın yanında çok hızlı para kaybedebileceğiniz bir yatırım mekanizmasıdır. Bordada A’dan D’ye kadar 4 kategoride hisse senedi çeşitleri vardır. Bu harfler hisse senedinin güvenilirliğini ifade eder. Yani A en güvenli, D de en güvenilmez olanlardır. Mümkün olduğu kadar A grubu hisse senetleri ile borsada işlem yapmaya gayret edin.

Temettü veren, yani hisse senedi sahiplerine yıllık bazda belli oranda kar dağıtımı yapan şirketlerin hisselerini almayı tercih ederseniz daha çok kazanırsınız. Eğer hisseye güveniyorsanız anlık düşüşlerde telaşa kapılır hisse senedini satmayın. Toplumumuzda “borsadan battı” tabiri bu telaşla hareket edip ciddi para kaybeden kesim için kullanılmaktadır.

Yükseliş esnasında hissenin fiyatının sizi tatmin eden bir seviyeye gelmesi durumunda hisseyi satmakta tereddüt etmeyin. “Kar cebe yakışır” prensibi ile hareket edin, açgözlü olmayın. Hisse, alış satış emirlerini ve yatırımcıların yatırım oranlarını görebileceğiniz paketleri satın alabilirsiniz. Bu uygulamaları nasıl kullanacağınızı bilerek işlem yaparsanız minimum riskle işlem yapmış olursunuz.

Hisse alımlarında paranızın tamamını kullanmayın. Her zaman alım fırsatlarını değerlendirebileceğiniz şekilde paranızın 2/3’ünü ihtiyatta bekletin. Unutmayın borsada hiçbir zaman alım şansı bitmez. Yani tren hiçbir zaman kaçmaz. Çünkü alınabilecek yüzlerce hisse var.

 Borsadaki Riskler Neler?

Almayı düşündüğünüz hissenin taban yapması durumunda o hisseyi almayın, sonraki günlerdeki hareketini bekleyin. Spekülatörlerin yaygın olduğu hisselerden uzak durun. Bu hisseler bir anda yükselip bir anda dibe gelmektedir. Stop dediğimiz emniyet mekanizmasını mutlaka uygulayın. Yani belli seviyenin altına hissenin düşmesi durumunda daha fazla zarar etmeyeceğiniz bir mekanizma kurun.