Usta Yatırımcı

Usta Yatırımcıların Buluşma Adresi

 Aşının Ekonomi Üzerine Etkisi

Aşının Ekonomi Üzerine Etkisi konusu, herkesin merak ettiği bir konudur. Dünyayı, sağlık başta olmak üzere her yönden zarara uğratan covid-19 diğer tüm sektörleri derinden etkilemiştir. Aynı zamanda ekonomik alanda da tüm ülkelere ciddi oranda zarar vermiştir. Ekonomi uzmanlarına göre önümüzdeki kış aylarında da pandemi etkisini sürdürmeye devam ettiği için ekonomik anlamda zorlu bir süreç bizleri beklemektedir.

Hala artış göstermeye devam eden covid-19 vakalarının önüne geçmek için üretilen ve etkisi yüksek olan birbirinden farklı aşıların üretiminin hızlanması ve küresel anlamda dağıtımına başlanması dolar ve diğer döviz kurlarında değişiklik meydana gelmesi beklenmektedir. Ekonomide aşının piyasalara muhtemel etkisinin dolarda yaklaşık olarak yüzde 20 gibi bir düşüşün meydana geleceği tahmin edilmektedir.

Aşının ekonomi üzerine etkisi

Aşının Ekonomi Üzerine Muhtemel Etkisi

Yeni yıl ile birlikte aşı çalışmalarının hızlı bir şekilde devam etmesi beklenmektedir. Etkinliği yüzde 90’ın üzerinde olan aşıların kullanımının yaygınlaşması Aşının Ekonomi Üzerine Etkisi konusunda oldukça önemlidir. Dünya genelinde dağıtımının devam etmesi ile birlikte ekonomik anlamda da değişimler yaşanmaya başlamıştır. Alanında uzman ekonomistler ve finans uzmanlarına göre ABD ve Merkez Bankası’nın maddi desteklerinin sürdürülmesi beklenmektedir. Bu beklenti sonucunda aynı zamanda dolar kurunda da sert bir düşüş yaşanması beklenmektedir.

2021 yılının ilerleyen aylarında doların yaklaşık olarak yüzde 20 civarında düşüş yaşaması. Finans uzmanları ve ekonomi uzmanları tarafından oldukça büyük bir ihtimal olarak görülmektedir. Covid-19 hastalığı için Dünya genelinde birbirinden farklı aşıların üretilmesi. Dünya çapında dağıtımının yapılmaya başlanması ülke ekonomilerini direkt olarak büyük bir oranda etkilemektedir. Bu yüzden yeni yılda aşı piyasasının en önemli etkilerinin ekonomi alanında ortaya çıkması beklenmektedir.

Aşı Olanakları Artıyor

Özellikle son aylarda arka arkaya gelmeye başlayan birbirinden farklı aşı haberleri gelmektedir. Finans ve ekonomik uzmanları tarafından doların düşüşe geçmesine sebep olabileceği şeklinde yorumlanmaktadır. Uzmanlar Aşının Ekonomi Üzerine Etkisi karşısında doları zayıflatacağı yönde görüş bildirmeye devam etmektedir. Aşı piyasasının yanı sıra serbest döviz politikalarının sürdürülmeye devam etmesi ve yatırımcıların son zamanlarda ABD dışına yatırım yapmaya yönelmesi bu yıl doların yaklaşık olarak yüzde 20 civarında değer kaybı yaşayabileceği öngörülmektedir.

Covid-19 hastalığı için arka arkaya farklı ülkelerden gelmeye devam eden aşı haberleri piyasaları etkilemektedir. 2021 yılı için hastalığın daha fazla yayılmayacağına ve ortadan kalkacağına dair umutları yeşertmeye başlamıştır. Bununla birlikte aynı zamanda yavaş yavaş ekonomik toparlanmanın da yaşanacağına işaret etmektedir. Covid-19 hastalığı için yüzde 90’ın üzerinde etkinliği bulunan aşıların yeni yılda daha yaygın bir şekilde üretilmesi ve dünya çapında dağıtımının yapılması, ABD ve Merkez Bankası’nın aşı üretimine maddi yönden desteklerinin sürmesi gibi durumlar bazı ekonomi ve finans uzmanlarına göre doların önümüzdeki yıl içerisinde düşüş yaşayacağına ve hatta bu sert düşüşün yüzde 20 civarını bulabileceğini göstermektedir.